Case Study
26.1.2024

Monetyzacja danych dla Property Group

Spis treści:
Tagi:
Tableau
Wizualizacja danych
Case Study
Klient:
Autor:
Podczas współpracy z Property Group naszym zadaniem było wdrożenie rozwiązań Business Intelligence, które umożliwią utworzenie platformy do monitoringu i samodzielnej analizy rynku mieszkaniowego. Dzięki wykorzystaniu Tableau udało się osiągnąć założone cele oraz współtworzyć powstanie raportu “Monitoring Konkurencji”, zawierającego dane o sytuacji i trendach na lokalnych rynkach nieruchomości.

Property Group Sp. z o.o. to przedsiębiorstwo działające na polskim rynku od 14 lat, które specjalizuje się w budowaniu innowacyjnych produktów na rynku nieruchomości. Obecna działalność firmy skupiona jest na rozwoju 4 głównych projektów: rynekpierwotny.pl, GetHome.pl, Platforma mieszkaniowa, BIG DATA rynekpierwotny.pl.

Wyzwanie klienta

Klient przyszedł do nas w nawiązaniu do projektu BIG DATA rynekpierwotny.pl. Jest to pierwsza, ogólnopolska platforma do monitoringu i samodzielnej analizy rynku mieszkaniowego dla profesjonalistów i ekspertów. Na jej podstawie przygotowywane są specjalistyczne raporty opisujące sytuację i trendy na rynkach lokalnych. Jednym z nich jest Monitoring Konkurencji na rynku deweloperskim.

W ramach współpracy zależało nam na wypracowaniu rozwiązań, które umożliwią dynamiczne generowanie statycznych raportów, eksportowanych do PDF. Raport musi być na bieżąco aktualizowany i generowany w krótkim czasie na podstawie kryteriów wybranych przez użytkownika. Mieliśmy zautomatyzować część procesów polegających na pozyskiwaniu i przetwarzaniu danych i umożliwić generowanie personalizowanych raportów na większą skalę.

Wykorzystane rozwiązania

Z powodzeniem wdrożyliśmy narzędzia Tableau BI w Property Group, co umożliwiło realizację jednego z ich flagowych projektów – utworzenie platformy do monitoringu i samodzielnej analizy rynku mieszkaniowego w ramach projektu BIG DATA rynekpierwotny.pl.

Najbardziej powszechnym zastosowaniem narzędzi Tableau jest tworzenie interaktywnych raportów umożliwiających szybką i precyzyjną analizę danych biznesowych. W Property Group znalazł on natomiast zastosowanie jako narzędzie umożliwiające dynamiczne generowanie statycznych raportów, które przekazywane są do odbiorcy w postaci zestawienia danych w formacie PDF.

W efekcie naszych prac powstał Raport: Monitoring Konkurencji (https://bigdata.rynekpierwotny.pl/monitoring/). Skierowany jest on do ekspertów analizy rynku mieszkaniowego. Stanowi źródło danych o sytuacji i trendach na lokalnych rynkach nieruchomości.  Zawiera analizę danych popytu, cen i podaży nowych nieruchomości z 16 największych miast w Polsce. Kluczową funkcjonalnością raportu jest możliwość generowania w krótkim czasie zestawienia opartego na kryteriach wybranych przez użytkownika.

Dostępne są warianty analizy:

 • analiza nieruchomości dla wskazanego obszaru,
 • analiza nieruchomości dla wskazanego punktu oraz zdefiniowanej odległości od tego punktu (promień analizy),
 • analiza nieruchomości bazująca na wyborze konkretnych inwestycji.
monitoring konkurencji

Przebieg projektu

 • Analiza przedwdrożeniowa – spotkania z klientem w celu omówienia potrzeb biznesowych
 • Analiza dostępnych źródeł danych – sprawdzenie, na jakich danych będziemy pracować.
 • Budowa modelu danych – przygotowanie narzędzia w taki sposób, aby odpowiednie przetwarzał i wizualizował dane.
 • Utworzenie raportu – prezentacja pozyskanych danych w sposób zdefiniowany przez klienta. Dostosowanie wizualne do prezentowania danych w formacie PDF.
 • Testy – przeprowadzenie testów oraz konsultacji celem potwierdzenia, że wprowadzone rozwiązania spełniają oczekiwania klienta.
 • Opieka powdrożeniowa – szkolenie wybranych pracowników w zakresie korzystania z narzędzi Business Intelligence.
 • Wdrożenie narzędzi, aby były gotowe do pełnego użytku.
 • Wsparcie techniczne po realizacji projektu, zapewniające kontynuację działania narzędzi oraz pomoc w razie potrzeby.

Rezultaty projektu

W ramach wdrożenia narzędzi Business Intelligence, wykorzystaliśmy aplikacje:

 • Tableau Desktop,
 • Tableau Bridge,
 • platformę raportową Tableau Cloud.

Dzięki temu połączeniu mogliśmy przygotować narzędzie do tworzenia intuicyjnych raportów. Jest to duże ułatwienie dla pracowników Property Group – mogą oni w efektywny i zautomatyzowany sposób odpowiadać na zapotrzebowanie swoich klientów w zakresie monitoringu konkurencji na rynku nieruchomości.

Aby całość przebiegła sprawnie, przeprowadziliśmy szkolenie z zakresu korzystania z narzędzi Business Intelligence. To pomoże nie tylko utrzymywać i rozwijać wyżej wspomniany projekt, ale również wykorzystać technologię w kolejnych projektach.

,

Przeczytaj inne
case studies.

Przeczytaj inne posty.

Zobacz inne
webinary.