Blog
21.7.2023

Łatwe raportowanie wyników kampanii Google Ads i Facebook Ads

Spis treści:
Tagi:
No items found.
Klient:
Autor:

Raportowanie działań reklamowych z Google Adwords i Facebook Ads to jeden z ważniejszych elementów skutecznego planowania pracy i analizy. Wyniki będą nam potrzebne również do bieżącego monitorowania efektów. W jaki sposób uprościć i zautomatyzować tworzenie raportów za pomocą Business Intelligence? Dowiedz się więcej z artykułu.

Regularne raportowanie kampanii reklamowych po co je robić?

Proces tworzenia dedykowanych raportów z kampanii marketingowych jest czasochłonny i wymagający. Kiedy robimy to raz w miesiącu na potrzeby przedstawienia wyników klientowi, musimy poświęcić co najmniej godzinę pracy specjalisty, aby przygotował tabele, wnioski i zaproponował dalsze działania. Problem pojawia się, jeśli klientów jest dużo, a czasu coraz mniej. Z tego powodu warto zautomatyzować procesy i skupić się na wyciągnięciu wniosków oraz analizie danych, które będą miały realny wpływ na dalsze działania i osiąganie coraz lepszych wyników kampanii.  

Raportowanie wyników kampanii może przydać się również do analizy działań wewnętrznych. Niezależnie od tego, czy prowadzisz markę osobistą, czy tworzysz kampanie promujące usługi agencji, warto wiedzieć, jakie decyzje są najbardziej efektywne.  

– Coraz częściej zgłaszają się do nas agencje, którym zaczyna doskwierać problem z przygotowaniem raportów. Jest to czasochłonne, a wyniki są niejednokrotnie widoczne jedynie per źródło i odświeżane co kilka godzin. Z tego powodu stwierdziliśmy, że wyjście z rozwiązaniami Business Intelligence to świetny krok do polepszenia organizacji pracy wszystkich marketerów i marketerek — mówi Katarzyna Kaczmarek, Key Account Manager Vizyble.

Jak i po co analizować i optymalizować wyniki kampanii reklamowych w czasie rzeczywistym?

Praca specjalisty ds. performance to nie tylko tworzenie kampanii, ale też ich codzienna analiza i optymalizacja. Aby ułatwić sobie to zadanie, można skorzystać z różnego rodzaju narzędzi. Jednym z nich jest Tableau, które wspiera marketerów i marketerki w efektywnym zarządzaniu kampaniami reklamowymi. Regularne działania to kluczowy element procesu wynajdowania błędów, poprawy efektywności oraz optymalizacji założonych celów, np. poszerzenia zasięgu, zwiększenia konwersji czy polepszenia zwrotu z inwestycji.  

Przy każdym budżecie pracujemy inaczej. Różni się liczba włączonych kampanii, kreacji i mnogość grup docelowych. Ważne jest systematyczne monitorowanie wydatków i wyników w celu odpowiedniego dostosowania budżetu i osiągnięcia optymalnych rezultatów. Wykorzystując zebrane dane z raportów, możliwe jest precyzyjne określenie wysokości inwestycji reklamowych oraz kosztów w kontekście osiągniętych rezultatów.

Przeczytaj również: Skuteczne kampanie marketingowe oparte na danych

Mierzenie skuteczności kampanii w Tableau

Każdy system reklamowy działa trochę inaczej. Nauczenie się ich to kwestia obowiązkowa dla każdego specjalisty. Problemem może okazać się zestawianie ze sobą danych z dwóch różnych źródeł, np. Meta i Google. Ręczna analiza wyników kampanii prowadzi do wielu niejasności, a dzięki automatyzacji możemy zaobserwować, które medium jest bardziej opłacalne i czy powielone grupy docelowe konwertują lepiej w jednym lub drugim serwisie.  

Dla lepszego zobrazowania wyników, uniknięcia błędów i szybszej analizy, warto wykorzystać dedykowane narzędzia. Tableau umożliwia tworzenie personalizowanych i interaktywnych dashboardów, które będą wsparciem dla specjalisty i klienta. Dlaczego opłaca się z niego korzystać?

 • Wizualizacja danych przy tworzeniu raportów – przystępny w odbiorze interaktywny dashboard umożliwia szybkie przedstawienie wyników kampanii i opieranie się na wybranych wskaźnikach. Koniec z niezrozumiałymi tabelkami w Excelu i wymagającymi prezentacjami.
 • Śledzenie konkretnych wskaźników – na dashboardzie przygotowanym w Tableau możesz wybrać konkretne wskaźniki, które chcesz śledzić. Filtrujesz dane według konkretnych kryteriów — kampanie, czas czy grupy docelowe oraz sprawdzasz m.in.: liczbę kliknięć, konwersję i wejścia na stronę.
 • Analiza wyników w czasie rzeczywistym – to, co najbardziej istotne, dzięki rozwiązaniom Business Intelligence możesz śledzić wszystko w czasie rzeczywistym. To zdecydowanie ułatwia codzienną optymalizację kampanii i porównywanie dwóch okresów jednocześnie.  

Jak czytać raporty Google Ads?

Aby jak najlepiej przedstawić możliwości, najprościej będzie przeanalizować konkretny przykład. Poniżej znajduje się dashboard z raportem w Tableau prezentujący wskaźniki skuteczności kampanii Google Adwords.

Adwords Campaign Performance

Ten przykładowy raport pokazuje dane zarówno w formie konkretnych liczb, jak i wykresów różnego rodzaju. Możemy samodzielnie ustawić zakres czasu, odbiorców i typ kampanii. W tym przypadku postawiliśmy na:  

 • pokazanie najważniejszych danych za pomocą konkretnych liczb,
 • wykres wybranych wskaźników na osi czasu,
 • wykres osiągniętych celów (KPI) z podziałem na zainteresowania grupy odbiorczej,
 • wykres informujący skąd pochodzi ruch (organic vs remarketing),
 • wykres informujący o tym skąd poszczególne osoby wchodzą na stronę (mobile vs desktop),
 • mapę z danymi demograficznymi (państwa).

Dzięki zaawansowanej analizie przedstawionej w przystępny sposób możemy bez trudu śledzić trendy, skuteczność określonych kampanii, wyłapywać wzorce i analizować czynniki wpływające na wyniki kampanii. Dzięki temu można przeprowadzać bardziej szczegółową analizę i porównywać wyniki w różnych kontekstach.

Generowanie raportów z działań agencji i udostępnianie ich klientom

Raporty z Google Ads i Meta zazwyczaj tworzymy za pomocą prezentacji – dodajemy screeny, tabelki, zdjęcia i rozpisujemy konkretne cyfry. W Tableau tworzą się one same, a udostępnianie jest bardzo proste i dopasowane do potrzeb i preferencji użytkownika.  

 • Unikalny link – udostępnij link i pozwól innym użytkownikom otworzyć go w przeglądarce internetowej. Będą oni mieli dostęp do interaktywnego dashboardu z potrzebnymi informacjami, gdzie zwizualizowane dane są przystępne w odbiorze.  
 • PDF – wyeksportuj raport do pliku PDF lub PNG, aby pokazać statyczną wersję, bez możliwości zmiany przez klienta okresu trwania kampanii i innych wskaźników.  
 • Kontrolowane udostępnianie – pozwól klientowi na sprawdzanie konkretnych wyników, ale tylko tych, które uważasz za potrzebne, a resztę opcji sterowania ukryj. Takie rozwiązanie oferuje Tableau Server oraz Tableau Cloud.

Przeczytaj również: Darmowe narzędzia Business Intelligence  

Raport marketingowy prosty jak nigdy dotąd

Analiza wyników kampanii reklamowych jest kluczowa dla oceny skuteczności działań marketingowych. Statystyki kampanii, takie jak liczba kliknięć, wskaźniki konwersji, koszt kliknięcia reklamy (CPC), wyświetlenia reklamy i zwrot z inwestycji (ROI), dostarczają wartościowych informacji na temat efektywności reklam. Ważne jest, aby wybrać te wskaźniki, które są najbardziej istotne dla danej kampanii i celów marketingowych. Dzięki bieżącemu generowaniu raportów marketingowych możesz osiągnąć założone cele.

Tableau umożliwia nam lepsze zrozumienie wyników kampanii reklamowych, zapewniając narzędzia do precyzyjnej analizy i raportowania działań reklamowych. Dzięki temu możemy podejmować świadome decyzje oparte na faktach i dostosować nasze działania w celu osiągnięcia większego sukcesu. Niezależnie od rozmiaru kampanii, Tableau może być doskonałym narzędziem, które wspiera marketerów w monitorowaniu, analizie i optymalizacji ich działań reklamowych.

,

Przeczytaj inne
case studies.

Przeczytaj inne posty.

Zobacz inne
webinary.

No items found.