Blog
6.5.2021

Alteryx certification – certyfikat dla specjalistów Business Intelligence

Spis treści:
Tagi:
No items found.
Klient:
Autor:
Mateusz Różański

W tym poście poruszymy temat Alteryx certification, począwszy od poziomów certyfikatów Alteryx i ich wymagań wstępnych, po wskazówki, które przydadzą się, w celu pomyślnego zaliczenia egzaminu.

Co daje certyfikat Alteryx?

Najważniejszą rzeczą, którą wyniesiesz z procesu certyfikacji jest nowo zdobyta wiedza, dodatkowo otrzymasz odznakę na Alteryx Community, certyfikat do pobrania i umieszczenia na LinkedIn, logo certyfikacji do wykorzystania na przykład na stronie internetowej i w materiałach marketingowych, a przede wszystkim prawo do pochwalenia się przed kolegami, pracodawcą i klientami! Uzyskanie certyfikatu to dowód na to, że Twoje umiejętności techniczne zostały zweryfikowane. Jako że Alteryx staje się coraz bardziej popularnym narzędziem, zdobycie certyfikowanej odznaki Alteryx otworzy nowe drzwi dla kariery zawodowej.

Poziomy certyfikacji

poziomy certyfikacji alteryx

Pobierz darmowy trial Alteryx na 30 dni i sprawdź interfejs przed decyzją o dalszych krokach w tym narzędziu.

Alteryx Designer Core

Darmowy egzamin skierowany jest do początkujących jak i zaawansowanych użytkowników Alteryx. Poziom Core jest pierwszym poziomem certyfikacji oraz warunkiem koniecznym do podejścia do kolejnych egzaminów na bardziej zaawansowanym poziomie. W trakcie 2 godzinnego testu składającego się z 80 pytań, sprawdzana jest wiedza z podstawowych narzędzi Alteryx między innymi: interfejs, budowanie przepływu, Browse, Input Data, Output Data, Text Input, Data Cleansing, Filter, Formula, Sample, Select, Select Records, Sort, Unique, Append Fields, Find Replace, Join, Union, DateTime, Text to Columns, Count Records, Cross Tab, Summarize, Transpose, Comment, Tool Container.

Alteryx Designer Advanced

Egzamin Advanced również jest darmowy i skierowany do osób, które uzyskały certyfikat Core. Egzamin składa się z 44 pytań, z których 40 to pytania wielokrotnego wyboru (każde warte 1 punkt), a 4 to pytania praktyczne (warte 10 punktów każde). Zdawalność wynosi 80%, a do egzaminu można podchodzić ponownie co 7 dni, podobnie jak do egzaminu podstawowego. Poziom Advanced wymaga od użytkowników zrozumienia szerszego zakresu funkcjonalności narzędzi i zastosowania ich wiedzy do bardziej złożonych aplikacji.

W trakcie tego egzaminu zostaną sprawdzone nowe umiejętności takie jak budowanie makr i aplikacji, narzędzia do raportowania, zaawansowane parsowanie z RegEx oraz funkcje przestrzenne (Spatial tools).

Alteryx Designer Expert

Trzeci i ostatni kompleksowy egzamin potwierdzający umiejętność pracy z każdą funkcjonalnością Alteryx Designer. Koncepcja tego egzaminu jest fundamentalnie inna od poziomu Core i Advanced. Szczegóły znajdziecie oczywiście w poradniku dedykowanemu temu poziomowi. Egzamin jest oceną opartą na wynikach, która pozwala udowodnić ekspercki poziom umiejętności i zdolności krytycznego myślenia w rozwiązaniu rzeczywistych scenariuszy. Egzamin ten jest płatny (150 USD) i co ważne przeznaczony jest dla osób pełnoletnich. Na całym świecie tylko kilkadziesiąt osób może pochwalić się tym tytułem (32 osoby w marcu 2021).  

Przygotowanie do egzaminu

Alteryx udostępnia szereg materiałów w postaci poradników mających na celu pomóc w pomyślnym zaliczeniu egzaminu. Przed przystąpieniem do egzaminu warto zapoznać się ze wskazówkami zawartymi w przewodniku przygotowawczym do egzaminu (Exam Prep Guide), który zawiera obszerną listę dokumentów, nagranych szkoleń i cotygodniowych wyzwań dla każdej sekcji egzaminu. W przewodniku przedstawiono również próbne pytania z odpowiedziami oraz podpowiedziami jaką strategie obrać w trakcie egzaminu.

Moją przygodę z Alteryx i przygotowania do egzaminów rozpoczynałem od interaktywnych lekcji w Alteryx Academy. Tematy tam zawarte dotyczą podstaw wielu narzędzi zawartych w dwóch pierwszych egzaminach. W moim przypadku wystarczyły one do zaliczenia egzaminu Core, ale do poziomu Advanced będzie potrzebna większa praktyka i poświęcenie.

Tutaj z pomocą przychodzi wiedza, którą chętnie się dzielą inne osoby w ramach Alteryx Community. Cotygodniowe wyzwania (Weekly Challanges) są świetnym sposobem na rozwijanie swoich umiejętności w praktyce. Są przydatnym zasobem do przygotowań, ponieważ koncentrują się na jednym wybranym zagadnieniu takim jak makra, aplikacje, dane przestrzenne.

Alteryx przygotował również serię nagrań wideo dotyczącą przygotowania do egzaminu Advanced. Każdy film jest poświęcony konkretnemu tematowi z egzaminu i zawiera szybki przegląd narzędzi oraz ich praktyczne zastosowanie.

Wskazówki jak zdać egzamin Alteryx

Podczas egzaminu Core i Advanced możemy korzystać z zasobów Internetu i dokumentacji Alteryx. To znacznie ułatwia upewnienie się w poprawności odpowiedzi, ale jeśli liczysz, że zdasz egzamin tylko dzięki Google, to jesteś w błędzie. Ograniczenie czasowe do 120 minut powoduje, że nie zdążymy znaleźć wszystkich odpowiedzi. Musimy polegać na swojej wiedzy i umiejętnościach.

W ramach technicznych wskazówek przed egzaminem, sugeruję posiadanie przynajmniej dwóch ekranów, jeden z przepływem i drugi z dokumentacją/przeglądarką oraz otwarcie kilku pustych kart z przepływami. To pozwoli zaoszczędzić kilka cennych minut podczas egzaminu, gdzie czas biegnie zaskakująco szybko.

Na koniec egzaminu dostaniemy informację o wyniku procentowym oraz podział wyników na kategorie tematyczne. Jeśli nie udało się za pierwszym razem, nie poddawaj się. Kolejną próbę egzaminu możemy podjąć 7 dni później, a liczba prób jest nieograniczona.

Chcesz poprawić swoje umiejętności analizy danych i poznać moc Alteryx Designer? Przenieś swoją karierę na wyższy poziom i zapisz się na nasz kurs z Alteryx!

Szkolenia online Alteryx

,

Przeczytaj inne
case studies.

Przeczytaj inne posty.

Zobacz inne
webinary.

No items found.