Blog
17.6.2023

Aktualizacja Tableau 2023.2

Spis treści:
Tagi:
No items found.
Klient:
Autor:

Nowa wersja Tableau 2023.2 została właśnie udostępniona. Oferuje nowe funkcje, które mają na celu zwiększenie produktywności, efektywności i bezpieczeństwa. Poniżej przedstawiamy najważniejsze funkcjonalności:

Multi-row calculations – Tableau Prep

To jest nasz faworyt, jeśli chodzi o nowe funkcjonalności usprawniające codzienną pracę analityka Tableau. Możesz teraz łatwo wykonywać wielowierszowe obliczenia, które umożliwiają obliczenia tabelaryczne podczas przygotowywania danych. Za pomocą zaledwie kilku kliknięć możesz wykonywać obliczenia, takie jak różnica od, procentowa różnica od i obliczenia kroczące, bez konieczności stosowania skomplikowanych obliczeń lub kodowania. Ponadto, edytor wyrażeń w Tableau Prep teraz umożliwia pisanie obliczeń LOOKUP.

obliczenia wielowierszowe tableau prep
Źródło: tableau.com

Line Patterns

Style linii zapewniają większą elastyczność i możliwość dostosowania podczas tworzenia wizualizacji. Możesz wybierać między linią ciągłą, przerywaną lub kropkowaną, aby wyróżnić obszary interesujące w Twoich wizualizacjach. Wzory linii pomagają porównywać rzeczywiste wartości z wartościami modelowanymi lub po prostu rozróżnić linie. Czasem małe zmiany robią dużą różnicę. Tak jest w tym przypadku. Wreszcie użytkownicy Tableau w działach finansowych będą mogli rozróżnić stylem linii wykonanie od budżetu i prognozy.

style linii tableau
Źródło: tableau.com

Google Analytics 4 connector

Można powiedzieć lepiej późno niż wcale. Konnector Google Analytics 4 jest już dostępny w Tableau Exchange. 1 lipca 2023 Google Universal Analytics (UA) przestanie zbierać dane tym samym korzystanie z poprzedniej wersji GA nie będzie już miało sensu. Specjaliści od analityki internetowej trąbią o zmierzchu GA Universal od wielu miesięcy zachęcając do jak najszybszego upgrade’u swojego GA. Zapobiegliwe firmy już dawno przeszły na GA4. Tableau dopiero teraz dostarcza natywny konektor do tego źródła. Stanowi alternatywę do  zewnętrznych rozwiązań takich jak Fivetran czy Matillion.

Google Analytics 4 connector
Źródło: tableau.com

Personal Access Token (PAT) admin control

Personal Access Tokens (PAT) zapewniają użytkownikom Tableau możliwość tworzenia długotrwałych tokenów uwierzytelniających. PAT umożliwiają Tobie i Twoim użytkownikom logowanie się do Tableau REST API bez konieczności posiadania zakodowanych poświadczeń (tj. nazwy użytkownika i hasła) lub interaktywnego logowania.

Ta zmiana pozwala na dodatkową kontrolę nad tokenami dostępu osobistego (PATs) w Tableau Cloud.

Zmiany dotyczące wszystkich witryn Tableau Cloud obejmują są następujące:

  • Administratorzy witryny mogą teraz kontrolować, kto ma możliwość tworzenia PATs.
  • Administratorzy witryny mogą teraz kontrolować, jak długo PATs są ważne, w zakresie od 1 do 365 dni.

Zmiany dotyczące witryn Tableau Cloud utworzonych po wersji 23.2 obejmują:

  • PATs są domyślnie wyłączone.
  • Domyślny czas ważności PATs skrócony do 180 dni.
Personal access token
Źródło: tableau.com

Edytowalny tekst alternatywny wizualizacji

Autorzy treści mogą teraz edytować automatycznie generowany tekst alternatywny tzw. alt text. Można to zrobić za pomocą panelu Data Guide lub poprzez wybranie opcji „Availability” w menu rozwijanym Arkusza. Ta funkcja umożliwia dodanie do 2500 znaków tekstu alternatywnego, który dostarcza szczegółowy opis zawartości wizualizacji. Domyślnie Tableau dostarcza automatyczny tekst dla czytników ekranowych, zapewniając opis do odczytania przez czytniki ekranowe dla wszystkich wizualizacji online, w tym wizualizacji renderowanych po stronie klienta i serwera oraz osadzanych.

viz text alt
Źródło: tableau.com

Salesforce Data Cloud connector

Salesforce upatruje dla siebie miejsce wśród dostawców chmury obliczeniowej. Data Cloud to przestrzeń do celów składowania danych generowanych nie tylko w ekosystemie Salesforce ale również poza nim. Analiza danych z Data Cloud przy użyciu Tableau stała się bezproblemowa dzięki wtyczce Salesforce Data Cloud. Konektor nie wymaga instalacji ani sterowników. Jest również świadomy przestrzeni danych, co oznacza, że można tworzyć wizualizacje specyficzne dla danej przestrzeni danych.

Przestrzenie danych są logicznymi partycjami używanymi do organizowania metadanych, danych i procesów dla odpowiednich interesariuszy w Data Cloud. Ponadto, konektor Data Cloud wyświetla etykietę obiektu zamiast nazwy API obiektu w interfejsie połączeń Tableau. Tworzy to bardziej przyjazne dla użytkownika doświadczenie podczas wybierania tabel do tworzenia źródeł danych. Konektor obsługuje również 11 dodatkowych funkcji, w tym funkcje daty i godziny, które mogą ulepszyć proces tworzenia treści i analizy danych.

Salesforce data cloud
Źródło: tableau.com

Śledzenie statusu znanych problemów

Tableau ułatwia śledzenie statusu znanych problemów (Known Issues). Wszystkie aktualizacje znajdują się teraz sensownie zorganizowane na stronie znanych problemów, w centralnym miejscu, gdzie można śledzić status – czy dana funkcja działa zgodnie z oczekiwaniami – lub czy rozwiązanie jest w fazie przeglądu, w trakcie realizacji, zaplanowane lub wdrożone.

Strona znanych problemów posiada możliwość filtrowania według Tableau, w tym Tableau API i rozszerzeń, Tableau Bridge, Tableau Cloud, Tableau Desktop, Tableau Mobile, Tableau Prep Builder i Tableau Server. Możesz się zalogować i subskrybować konkretne znane problemy, otrzymując automatyczne aktualizacje statusu drogą mailową. Dowiedz się więcej o znanych problemach.

Ponadto, treść Pomocy Tableau teraz obejmuje dokumentację „Release Notes”, wcześniej zwaną „What’s New” i zawiera dokumentację dotyczącą nowych funkcji oraz aktualizacji istniejących. Release Notes znajdują się na stronie Pomocy Tableau i można je znaleźć, filtrować według wersji i produktu, w tym Tableau Cloud, Tableau Server, Tableau Desktop i Tableau Prep.

known issues
Źródło: tableau.com

Unified Tooltips

Dzięki Unified Tooltips uzyskasz więcej informacji o swoich pigułkach/polach. Zintegrowane tooltipy łączą do sześciu wcześniejszych podpowiedzi w jedną, która priorytetowo wyświetla informacje zgodnie z ich istotnością. Otrzymaj nazwę pola, szczegóły obliczeń tabelarycznych oraz komentarze pola w jednym miejscu. Wszelkie komunikaty o błędach lub informacje o filtrach są teraz wyświetlane w tej samej podpowiedzi. Ta zintegrowana podpowiedź jest dostępna dla pigułek na wszystkich półkach.

Źrodło: tableau.com

Co jeszcze i komentarz na zakończenie

W tej edycji na uwagę zasługuje jeszcze nowy konektor do Amazon S3 oraz usprawnienia w analizie geoprzestrzennej. Aktualizacja Tableau w 2 kwartale 2023 wprowadza kilka ciekawych rozwiązań, ale żadnych przełomowych. Jednak duże zmiany nadchodzą. Zapowiedziana na Tableau Conference integracja Tableau z silnikiem chatGPT wygląda ekscytująco i nie możemy się doczekać, aby ją przetestować.

,
No items found.